Koło PZW "Słupia" w Słupsku

Szkółka Wędkarska

Początek Szkółki Wędkarskiej naszego Koła sięga do 2007 roku. Prowadzili ją Judyta i Andrzej Kucułyma. Z ramienia zarządu opiekę sprawował ówczesny V-ce Prezes  d.s. Sportu Aleksander Siemaszko. Zachował się piękny plakat promujący przedsięwzięcie i zaproszenia wysłane do lokalnych dzienników i telewizji na rozpoczęcie zajęć. W okresie od 4 kwietnia uczestnicy trenowali pod okiem opiekunów i z powodzeniem wzięli udział 1 czerwca w zawodach na Dzień Dziecka.

Z bliżej nieznanych powodów nastąpiła kilkuletnia przerwa w tej formie kształcenia młodzieży. Reaktywacja szkółki miała miejsce w 2015 roku. Udało się zebrać grupę 12 młodych wędkarek i wędkarzy, którzy raz w tygodniu przez luty i marzec uczestniczyli najpierw w zajęciach teoretycznych, a jak warunki pozwoliły – nad wodą.

W założeniach programowych szkółki zostały wyartykułowane następujące cele:

1.      Rozwijanie zainteresowań wędkarskich wśród młodzieży i uczestników szkółki.

2.      Propagowanie aktywnego i kulturalnego spędzania czasu wolnego.

3.      Wyrabianie cierpliwości, zasad i dbałości o prawidłowe obchodzenie się z rybami.

4.      Uczenie szacunku do przyrody.

5.      Zachęcenie do pielęgnowania swojego hobby.

6.      Rozbudzanie wśród młodych wędkarzy nieustannego podnoszenia swoich umiejętności.

Rozpisane zaś na konkretne tematy zostały przybliżone młodym ludziom (a bywało i ich rodzicom) przez całą plejadę znanych i cenionych w regionie wędkarzy i animatorów wędkarstwa. Znaleźli się w niej Bogusław Jazownik, Stanisław Szymański, Marcin Miller, Zbigniew Kruszyński, Wojciech Sobiegraj, ks. Emil Siemaszko, Paweł Skrzypczyk i Piotr Ptak, a dodatkowo w zajęciach nad wodą Adam Jóźwin, Stanisław Bytomski, Mirosław Markiewicz i Waldemar Doluk.

Oprócz wybrania na szkolenie okresu zimowego, miały miejsce również inne innowacje w organizacji szkółki. Dzięki nawiązaniu współpracy ze Stowarzyszeniem Kiwanis International Klub Słupia w Słupsku (o statusie organizacji pożytku publicznego), udało się od członków i sympatyków koła uzbierać z 1% od podatku środki na zafundowanie absolwentom rocznych opłat członkowskich w Polskim Związku Wędkarskim. Drugą nowością było wspomniane wcześniej zaangażowanie sporej grupy wykładowców. Z dobrym skutkiem dla obydwu stron. Poprowadzenie jednych zajęć w roku nie jest uciążliwością dla instruktorów, zaś zmiana prowadzącego niewątpliwym urozmaiceniem dla słuchaczy.

Szkółka znalazła również sponsora – Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Słupsku –     dyr. Włodzimierz Sławny.

Lista uczestników Szkółki Wędkarskiej 2015 r.

1. Ptak Paweł       9 lat

2. Twardowski Oliwer    9 lat

3.Jędrzejczak Krystian   10 lat

4. Boratyńska Wiktoria   11 lat

5. Maliszewski Michał   12 lat

6. Matowicz Kacper   13 lat

7.Maliszewski Adam   14 lat

8.Mielniczuk Jakub     14 lat

9. Kaczmarczyk Marcin  14 lat

10.Pieniak Gabriel       15 lat

11.Łacheta Kamil   15 lat

12.Tarczewski Wojciech   16 lat

Na zakończenie części teoretycznej odbyła się uroczystość wręczenia legitymacji członkowskich. W obecności prawie całego zarządu koła, z właściwą dla rangi wydarzenia celebrą Piotra Jóźwiaka, nowym członkom dokumenty uprawniające do wędkowania wręczył  V-ce Prezes ds. Sportu Mirosław Markiewicz.

Warto się nieraz postarać. Wszak to młodzież jest przyszłością Związku i wędkarstwa. Z wędkowaniem jest jak z jazdą na rowerze. Jak już się raz zaskoczy, to można mieć dłuższą lub krótszą przerwę, ale zapomnieć się nie da.

Rok 2015 to już czas wszechobecnego Internetu. Dla przypomnienia atmosfery tego czasu pozwolę sobie przytoczyć jedną z zamieszczonych w forum relacji z zajęć:

„Tak licznej asysty, jaką miał Adam Jóźwin prowadzący zajęcia wędkowania na Stawie Łabędzim, nie miał żaden z poprzednich wykładowców.

Zaczął oczywiście od pokazu przygotowania zanęty. Niczym wytrawny kucharz porozstawiał nad brzegiem stawu różnego rodzaju pojemniki, wiadra, sita i rozpylacz do wody.

Na bazie tegorocznej nowości, zanęty Dragon Record Quattro Leszcz Ciastkowy, jokersa i gliny rozpraszającej, na oczach młodszych i starszych widzów, wyczarował w ciągu mniej więcej pół godziny dwie mieszanki do zrobienia kul nęcących.

Pracę mistrza słowem komentarza uzupełniał inny wędkarski wirtuoz naszego Koła, ksiądz Emil Siemaszko.

Każdy z wędkujących otrzymał po dwie porcje karmy i zaczęły się podchody pod ryby. Już w chwilę po podaniu zanęty, na zestawie naszego rodzynka – Wiktorii – ucapiło się coś tak dużego, że dziewczynie w ręku zostało tylko….. wędzisko. Inni z większym lub mniejszym szczęściem łowili drobnicę: płocie, jazie i okonie.

Jak to zwykle w łowisku bywa, w ślad za młodzieżą na żer ruszyły większe ryby. W zanętę weszły duże leszcze. Udane hole zaliczyli Oliwer wśród juniorów i Waldek wśród instruktorów.

Nasz wędkarski narybek radził sobie nad wodą całkiem nieźle. Widać, że już niejeden raz w życiu mieli wędkę w dłoni.”

Kolejna edycja szkółki – 2016 rok.

Nie da się dwa razy wejść do tej samej rzeki. Ten sam program realizowany rok później miał istotne odmienności. Główna, to nowa licząca 16 osób grupa bardziej zróżnicowana wiekowo i z udziałem 4 dziewczyn. Do grona prowadzących zajęcia dołączyli: Kacper Pochylski przywołany w sukurs przez Pawła Skrzypczyka oraz nauczycielka informatyki a zarazem administrator witryny internetowej Koła, pani Lucyna Wrzosek.

Jak okazało się w trakcie ćwiczeń, nieoceniona okazała się pomoc roztropnie zaproszonego przez prowadzącą męża – Dariusza Wrzoska. Smartfony, tablety i laptopy młodych ludzi niezwykle opornie konfigurowały się z Wi-Fi w Sali Bankietowej Restauracji „Oktan”. Niejednemu musiał pomóc w połączeniu z siecią.

Dlaczego sala bankietowa na zajęcia szkółki? Luty to karnawał. Jak szaleć, to szaleć.

Na poważnie, to w świetlicy siedziby Koła nawet własny mobilny Internet nie dawał się uruchomić. Obiekt wojskowy, wszystko tajne.

Kilku osobom z obecnych na zajęciach w „Oktanie” powiodło się połączenie z ruterem, a następnie zarejestrowanie i zalogowanie się w Forum Koła. Pokłosiem spotkania był Konkurs na dodanie w nim samodzielnego postu. Najlepsi otrzymali w nagrodę puchary z pamiątkowymi inskrypcjami. Licząca wówczas 8 lat wnuczka Weronika wracając do domu z trofeum zapytała: Dziadku, ile ty miałeś lat, jak zdobyłeś swój pierwszy puchar? Dzieci nie wolno czarować. Pomyślawszy i policzywszy odpowiedziałem zgodnie z prawdą: W roku 2012, a miałem wtedy 61 lat. Żeby jakoś podnieść wartość tak późnego sukcesu, dodałem: Ale za pierwsze miejsce!

Staraniem ks. Emila Siemaszko do grona osób i instytucji wspierających Szkółkę w 2016 roku dołączyła firma SARS – producent zanęt wyczynowych.

Ks. Emil w połowie roku został przeniesiony do Piły. Tamtejsze środowisko wędkarskie zyskało, a nasze Koło straciło znakomitego wędkarza i wychowawcę młodzieży.

Lista uczestników zajęć Szkółki w 2016 roku.

1.Kamiński Mateusz      10 lat

2.Kamiński Paweł           10 lat

3.Cydzik Jakub                 15 lat

4.Dawidowicz Adrian       9 lat

5.Konopka Krzesimir       14 lat

6.Jarzębski Jakub              14 lat

7.Friede Weronika             8 lat

8.Wowk Dawid                        8 lat

9.Dołżycka Weronika           15 lat

10.Kosakowska Wiktoria     10 lat

11.Michalski Wilga Kamil     14 lat

12.Rubaj Rafał                        11 lat

13.Rubaj Krzysztof                  8 lat

14.Mazurek Bartosz               8 lat

15.Skórek Wiktoria               12 lat

16.Włodarczyk Marek          12 lat

Zajęcia Szkółki w 2017 roku.

Nabór nowej grupy do Szkółki 2017 roku rozpoczął się latem rok wcześniej. Ale jak to zwykle bywa  wśród małolatów, pierwszego z zapisanych nie można było poinformować o rozpoczęciu zajęć ani pod podanym numerem telefonu, ani w jakikolwiek inny sposób. Wcięło chłopaka i tyle.

Tak na dobre, to zgłoszenia uczestników zaczęły napływać po nowym roku. Były efektem informacji sms wysłanej do kilkuset wędkarzy przy okazji życzeń świątecznych, e-maili skierowanych do szkół w Słupsku i w ościennych miejscowościach, do sklepów wędkarskich i kół wędkarskich oraz płatnego ogłoszenia w Głosie Pomorza.

Ostatecznie na liście znalazło się 17 osób, w tym 1 dziewczyna. W przedziale wiekowym od 8 do 15 lat.

Tak jak w poprzednich latach „swoje” tematy omówili Bogusław Jazownik, Wojciech Sobiegraj, Lucyna i Dariusz Wrzosek, Stanisław Szymański i Piotr Ptak. W roli pierwszy raz samodzielnie prowadzących zajęcia zaprezentowali się Mirosław Markiewicz, Eugeniusz Friede, Zbigniew Kruszyński i Tomasz Fendrych.

Do końcowego gwizdka, czyli otrzymania legitymacji członkowskich Polskiego Związku Wędkarskiego oraz zezwoleń na wędkowanie, dotrwało 13 młodych adeptów naszego hobby. Pełen szacun dla nich i ich opiekunów za samozaparcie i determinację. Bo po drodze było kilkanaście godzin siedzenia na twardych krzesłach i słuchania o historii wędkarstwa, o wodzie i jej mieszkańcach, wędkarstwie w Internecie, aktach prawnych dotyczących wędkowania, sporcie wędkarskim, technikach wędkowania, sprzęcie do łowienia i etyce ekologicznej. Dopiero na koniec wspólne wyjście nad wodę. Ale zanim udało się zarzucić wędki na wodę, był jeszcze pokaz przygotowania zanęty.

Młodzi ludzie zapewne nie spamiętali wszystkich wiadomości zaserwowanych im na 9 spotkaniach przez 10 prowadzących. Będą za to mieli szerszy ogląd wszystkiego, co składa się na wędkarstwo.

Lista uczestników Szkółki Wędkarskiej:

1.            Jakub Wojnowski      12 lat

2.            Rafał Wojnowski      9 lat

3.            Hubert Żuk      12 lat

4.            Sebastian Wawrzyniak      11 lat

5.            Hubert Domański      14 lat

6.            Nadia Jochemczak      10 lat

7.            Hubert Segentowski      15 lat

8.            Dominik Segentowski      11 lat

9.            Michał Dudziak      12 lat

10.          Krzysztof Sędziński      8 lat

11.          Daniel Stachowicz      12 lat

12.          Krzysztof Stachowicz      10 lat

13.          Kamil Kluk      12 lat

Szkółka w 2018 roku.

Trwające w naszym regionie ferie zimowe spowodowały absencję na pierwszych zajęciach kilku z zapisanych uczestników. Zgodnie z kilkuletnią już tradycją po krótkim wstępie o sprawach organizacyjnych przedstawionych przez Eugeniusza Friede – Członka Zarządu, głos zabrał Bogusław Jazownik – Prezes Koła. Wygłosił prelekcję n.t. Historia i tradycje wędkarstwa w Polsce i na świecie. Z właściwą sobie swadą przybliżył obecnym wyszperane w różnych źródłach wiadomości.

Drugie spotkanie poprowadził kol. Wojciech Sobiegraj – Ichtiolog w Zarządzie Okręgu PZW w Słupsku. Mówił o wodzie jako darze życia i organizmach zamieszkujących w środowisku wodnym. Prelekcja ilustrowana obrazami pokazywanymi na ekranie trwała równe 1,5 godziny. Pytania zadawane wykładowcy świadczyły, że obecni nie tylko stanowili frekwencję, ale interesowali się prezentowanymi informacjami.

Pomysł Pani Lucyny Wrzosek na zorganizowanie zajęć o wędkarstwie w Internecie w pracowni informatycznej Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Odpadły kłopoty z konfiguracją z siecią własnego sprzętu uczestników. Prowadząca mogła skupić uwagę na przeprowadzeniu obecnych przez wybrane treści ze strony internetowej Koła Słupia. Zaszczepienie wędkarskiego bakcyla w założeniu programowym Szkółki ma być alternatywą dla nadmiernej obecności młodych ludzi przed ekranem komputera. Dlatego trzeba, żeby wiedzieli  jak i gdzie tej odskoczni szukać. Z braku innej możliwości, organizatorzy Szkolenia za pośrednictwem tego zapisu, dziękują Dyrekcji Szkoły za udostępnienie pięknie wyposażonej sali na spotkanie młodych adeptów wędkarstwa.

Uczestnicy Szkółki dobrnęli do półmetka zaplanowanych zajęć. Zaczęły się tematy ściśle wędkarskie. Zagadnienia sportu, będącego podstawową formą działalności Związku, przybliżył obecnym Mirosław Markiewicz.

Życie Szkółki toczyło się na wielu płaszczyznach. Uczestnicy na dwóch kolejnych zajęciach spotkali się najpierw z Pawłem Skrzypczykiem i Kacprem Pochylskim z Koła PZW Belfer. Prowadzący omówili łowienie spławikowe na bata i bolonkę. Żywe słowo ilustrowali na ekranie przez przygotowane wcześniej prezentacje.

Na następnym spotkaniu Zbigniew Kruszyński po ogólnym przedstawieniu różnych technik wędkowania zaprezentował obecnym swój bogaty arsenał sprzętu wędkarskiego. Można było pomachać i pokręcić. To już był przedsmak praktycznych zmagań nad wodą.

Równolegle przebiegały egzaminy na kartę wędkarską dla czternastolatków oraz wypisywanie legitymacji członkowskich PZW i zezwoleń na wędkowanie dla wszystkich szkolonych.

Wręczenie dokumentów wędkarskich przewidziano na 28 marca o godz. 17:00, bezpośrednio po finałowej lekcji o ekologii kol. Piotra Ptaka.

Uroczyste wręczenie dokumentów wędkarskich zakończyło część teoretyczną Szkółki A.D. 2018. Obecni byli członkowie Zarządu Koła, Przewodniczący Sądu Koleżeńskiego oraz rodzice i opiekunowie uczestników. Legitymacje członkowskie Polskiego Związku Wędkarskiego oraz zezwolenia na wędkowanie nowi członkowie PZW otrzymali z rąk Prezesa Koła Bogusława Jazownika. Środki finansowe na ufundowanie opłat przekazali Sponsorzy – ofiarodawcy 1% z podatku za ubiegły rok.   W każdym bieżącym roku zbieramy 1% na potrzeby przyszłorocznej Szkółki. KRS: 00 00 16 61 40                  Cel szczegółowy: Koło Słupia.

W środę 4 kwietnia o godz.16:00 na Stawie Łabędzim w Słupsku odbyło się wspólne wędkowanie uczestników Szkółki Wędkarskiej Koła PZW Słupia. Zajęcia z towarzyszeniem kilku kolegów z koła prowadził Tomasz Fendrych. Pogoda dopisała, ryby również. Było to ostatni akcent tegorocznego szkolenia młodych adeptów wędkarstwa.

Uczestnicy Szkółki:

1.            Szymon Miszk    10 lat

2.            Dawid Miszk   8 lat

3.            Adrian Radziejewski   14 lat

4.            Kacper Wlaźlak   11 lat

5.            Aleksandra Baranowska   13 lat

6.            Dominik Baranowski   11 lat

7.            Damian Betke   13 lat

8.            Andrzej Wojtyra   10 lat

9.            Piotr Kwiatkowski   9 lat

10.          Marceli Cybula   10 lat

Szkółka Wędkarska Koła Słupia ostała się tymi laty jako jedyna prowadzona w Słupsku przez Polski Związek Wędkarski. Na pewno warto to i owo w programie zajęć poprawić, ale zamysł  w różnych formach organizacyjnych kontynuować -  jako sprawdzony sposób  rozwijania zainteresowania sportem wędkarskim wśród młodych ludzi.

Autor: Eugeniusz Friede